Ognisko Teatralne Teatru Ochoty – 50 lat twórczej pracy

 

Jednocześnie z powstaniem Teatru Ochoty w 1970 r. Halina i Jan Machulscy rozpoczynają działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Na początku powstają amatorskie zespoły – Pchła Duża, Pchła Mała, Teatr Poezji, Kleks, Kabaret Pod Pachą. Halina Machulska pedagog, aktorka, wtedy studentka reżyserii, skupia wokół siebie grupę dzieci i młodzieży z ochockich szkół. Powstają pierwsze spektakle: „Pchła Szachrajka” J. Brzechwy (Zespół Pchła Duża), „Szelmostwa lisa Witalisa” J. Brzechwy (Pchła Mała), „Urodziny Kłapouchego” A.A. Milne (Pchła Mała), „Świąteczne porządki”, „Wieczór poezji K.I. Gałczyńskiego (Teatr Poezji), „Akademia ku czci Kopernika” (Kabaret Pod Pachą), „Mały Książę” A.de Saint-Exupery (Kleks).

Teatr Ochoty jest organizatorem eliminacji dzielnicowych Konkursów Recytatorskich dla dzieci i młodzieży ze szkół Dzielnicy Ochota. We wszystkich szkołach średnich w dzielnicy powstają Koła Miłośników Teatru. To one są zalążkiem powstałego z inicjatywy Profesor Barbary Czochralskiej (wspólzałożycielki Teatru Ochoty) Klubu Dyskusyjnego, który zaczyna współpracować z Radą Artystyczną Teatru. Od lipca 1972 roku organizowane są obozy szkoleniowe dla młodzieży z Kół Miłośników Teatru, oraz laureatów Konkursów Recytatorskich. Kadrę stanowią aktorzy współpracujący z Teatrem Ochoty

W czerwcu 1974 roku Teatr Ochoty wspólnie z gazetą Sztandar Młodych ogłasza wśród młodzieży pierwszy konkurs na utwór sceniczny pod hasłem „Szukamy Polskiego Szekspira”.

1 października 1974 roku powstaje Ognisko Teatralne, którego celem jest wychowanie słuchaczy na wrażliwych na estetykę odbiorców sztuki, przygotowanie ich do czynnego uczestnictwa w ruchu amatorskim oraz przygotowanie szczególnie uzdolnionych słuchaczy do dalszego kształcenia w szkolnictwie artystycznym. Hasło Ogniska brzmi: „Przez sztukę poznajemy siebie i swoje środowisko”. Zajęcia odbywają się w systemie studyjnym. Przez trzy lata dzieci i młodzież biorą udział w warsztatach, dotyczących między innymi: elementarnych zadań aktorskich, interpretacji wiersza i prozy, umuzykalnienia, tańca, pantomimy. Dużą wagę przywiązuje się w Ognisku do wyrabiania w młodzieży poczucia odpowiedzialności i umiejętności pracy w zespole.

Z kontaktów ze szkołami, rozmów i dyskusji po przedstawieniach zrodził się pomysł spektakli „Dzieci dzieciom”. Pierwszy spektakl z tego cyklu to „Sen nocy letniej’ w reżyserii Jana Machulskiego, w którym wszystkie role obsadzono najzdolniejszymi uczestnikami Ogniska od 10 do 18 lat. Spektakl cieszył się ogromnym powodzeniem. Prezentowano go na scenie Teatru Ochoty, ale również na przeglądach w kraju i za granicą. Od tego spektaklu z 1977r. rozpoczęła się artystyczna droga Kasi Figury, Małgorzaty Bogdańskiej, Doroty Dobrowolskiej, Mariusza Czajki, Witolda Bielińskiego, Andrzeja Ferenca.

W ramach sceny „Dzieci dzieciom” powstało wiele spektakli: „Pali się” W. Chotomskiej (reż. Halina Machulska), „Pozdrówcie małpkę” G. Ositora (reż. Elżbieta Socha), „Porywacze marzeń” R. Aleksandra (reż. Halina Machulska).

Halina Machulska kierowała pracami Ogniska Teatru Ochoty do 1996 roku.

W latach następnych w kierowanym przez Bożenę Stryjkównę Ognisku idea i założenia programowe były nadal kontynuowane i rozwijane. Sukcesywnie zwiększała się ilość uczestników, pojawiały się nowe formy pracy. Od 1997 roku na scenie Teatru w czerwcu każdego roku prezentowanie były efekty całorocznej pracy – pokazy zajęć i samodzielnie zrealizowanych warsztatów w trzech dwugodzinnych spektaklach „WSZYSTKO NA POKAZ”.

Rozpoczęliśmy także współpracę z podobnymi ośrodkami w Europie. W 1999 r. młodzież z Ogniska wspólnie z młodzieżą francuską z zespołu tańca współczesnego – Vie d’Artiste – przygotowała spektakl „Taśma oryginalna”, który był prezentowany na Tygodniu Narodów Zjednoczonych w Nimes we Francji. Pięciokrotnie organizowaliśmy razem z Phönix – Theater Charlottenburg z Berlina Warsztaty Teatralno–Muzyczne. Powstały dwa spektakle „Próba remontu” i „Cztery pory roku” prezentowane kilkakrotnie w Warszawie i Berlinie. Spektakl „Przemiana” na motywach prozy F. Kafki w reżyserii Justyny Kulczyckiej brał udział międzynarodowym festiwalu teatralnym Les Theatropez w Barjac we Francji.

Ognisko Teatralne jest wierne tradycji a jednocześnie otwarte na nowe wyzwania w dzisiejszym tak szybko zmieniającym się świecie. W 2013 r. powstały dwie grupy dziecięce 7-9 lat i grupa „Dorosłych” bez limitu wieku. Rozpoczęliśmy organizację Kursu Instruktorów Teatralnych. Ognisko dynamicznie rozwija się w kierunku większej indywidualizacji podejścia do uczestników i grup teatralnych, integracji i współpracy, budowaniu teatralnego środowiska, a także postawienia na rozwój, osiągany w procesie teatralnej pracy.

 

Udostępnij: