50 lat Teatru Ochoty
22 października 1970 roku w sali szkoły podstawowej przy ul. Spiskiej 1 odbyła się premiera dramatu Stefana Żeromskiego „Uciekła mi przepióreczka” zrealizowana z inicjatywy Haliny i Jana Machulskich. Ich intencją było „zrobienie Teatru na Ochocie”. Zdeterminowani i konsekwentni, wierni swojej wizji teatru, który miał uczyć i rozwijać aktora i widza, pokonywali kolejne przeszkody w drodze do celu.
— Mieli wielką wiarę w swoje dzieło i wkładali w nie całe serce. 50 lat później to dzieło wciąż trwa, przede wszystkim w ludziach, którzy zetknęli się z Teatrem Ochoty, z Ogniskiem, z Machulskimi. W roku jubileuszowym zespół Teatru Ochoty postanowił przypomnieć i utrwalić to, co było fundamentem istnienia sceny przy Reja 9 — budowanie wspólnoty wokół teatru — opowiada Joanna Nawrocka, dyrektorka Teatru Ochoty.
50 lat Teatru Ochoty to kilka inicjatyw umacniających pamięć o jego założycielach. W ramach jubileuszowych obchodów nasz teatr zyskał nową nazwę, która od tej pory brzmi: Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich. Na fasadzie budynku powstał mural autorstwa debiutującego kolektywu SZTAMA — Sylwia Gola, Mateusz Bieniusa, z wizerunkami patronów teatru. Młodzież z Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty i Ogniska „U Machulskich” pod artystycznym okiem Wojciecha Farugi stworzyła eksperymentalny spektakl „1970” bawiący się klimatem, wydarzeniami i postaciami z przełomu lat 60. i 70. Dzięki powołaniu Nagrody im. Haliny Machulskiej mogliśmy skierować światło na znaczenie pracy pedagogicznej Aleksandry Barczyk, Doroty Kowalkowskiej i Grażyny Wydrowskiej. Jubileuszowy program zakończyliśmy premierą spektaklu „Z życia roślin” w reżyserii Igora Gorzkowskiego z udziałem artystów młodego pokolenia.
Większość tych wydarzeń, ze względu na stan pandemii, odbyła się za pośrednictwem transmisji online lub w kameralnym gronie odbiorców. Relacje fotograficzne oraz materiały wideo poświęcone jubileuszowym obchodom znajdziecie na stronie 50lat.teatrochoty.pl
To jednak nie koniec. Wierzymy, że w 2021 roku uda nam się zorganizować symboliczne spotkanie dla społeczności twórców, współpracowników i widzów zaangażowanych w 50-letnią historię Teatru Ochoty.