CZAS TRWANIA 120 min (dwie przerwy)
Rekomendacja
wiekowa
od 15 lat

random

Spektakl „random” to trzy  jednoaktówki autorstwa laureatek konkursu „Polowanie na motyle”: „Barbarii” Marty Fortowskiej, „Szczeniąt” Marceliny Obarskiej, „Randomu” Ewy Opawskiej. Trzy części rozgrywające się podczas jednego wieczoru w scenografii autorstwa Aleksandry Gąsior wyreżyserują Igor Gorzkowski, Julia Mark oraz Iwo Vedral. Twórcy przesuwają suwakiem od skali mikro do makro, łącząc temat ekologicznego kryzysu z wątkami rodzinnych konfliktów i strat.

Mia i Fran spotykają się w domu, żeby napisać ostatnią mowę. Ten dom przypomina   opuszczoną budę, a oni są ostatnimi pieskami. Jest tak, jakby było już za późno. Czasu   jest coraz mniej, a Mia ciągle czuje się niegotowa. Podobno ostatnie szczenię z miotu   jest najsłabsze i najbardziej uległe” – mówi Marcelina Obarska, autorka jednoaktówki „Szczenięta”

Matka i córka konfrontują się ze śmiercią babki. To okazja do przepracowania krzywd i   postawienia pytań. Ile z naszej matki jest w nas samych? Czy tego chcemy, a jeśli nie –   dlaczego? Czy jesteśmy w stanie uspokoić sumienie bez wcześniejszego przebaczenia   ludziom, z którymi łączy nas krew? Czy nie jest na to jednak już za późno? Może tylko   jej rozlew jest w stanie uwolnić nas od przeszłości i siebie samych?” – mówi Marta Fortowska, autorka jednoaktówki „Barbaria”.

Czas zatrzymał się na moment przed katastrofą. A może już chwilę po niej, kiedy  obrazy nie zdążyły się rozpłynąć, a lęk jest wciąż żywy. W przypadkowych,  pozbawionych logiki i chronologii sekwencjach przechowywane są powidoki   domniemanych przyczyn samozagłady człowieka i nieudanych prób samoocalenia.   Random mógłby być lustrem, w którym się przeglądamy, gdyby nie było na to już za   późno… Ale czy jednocześnie nie chcieliśmy wreszcie odczuć ulgi, że to już?” – mówi Ewa Opawska, autorka jednoaktówki „Random”.

Udostępnij: