Kwarantanna.komplety

Ćwiczenia z obecności

Pobierz cały zestaw ćwiczeń

Zbiór, który z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce, powstał w niezaprzeczalnie wyrazistym kontekście. 13 marca 2020 artyści Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty musieli zrezygnować z dotychczasowych bezpośrednich spotkań na scenie teatralnej. Ich procesy pedagogiczno-twórcze zostały zatrzymane przez związaną z epidemią koronawirusa ogólnopolską kwarantannę.

Słowo „kwarantanna” ma ciekawe pochodzenie. Po włosku „quaranta” oznacza „czterdzieści” – w XVII wieku statki dobijające do weneckiego brzegu podczas epidemii właśnie tyle dni musiały krążyć na wodach, zanim wpuszczano ich załogę do miasta.

Kwarantanna nie jest czasem całkowitego zatrzymania, tylko zmianą ruchu. Nie pędzimy ze światem jak zazwyczaj, tylko zajmujemy pozycje obserwatorów. Krążymy wokół rzeczywistości i zaczynamy poddawać ją refleksji, eksperymentować z nią. Chcielibyśmy, żeby taka praktyka została z nami na stałe. 

Inspirację do obserwacji zmienionego świata czerpiemy z prac znanych artystów i artystek. Pożyczamy od nich narzędzia, dołączamy się do ich zabawy z rzeczywistością.

„Komplety” to nie teoria, a zestaw praktycznych ćwiczeń inspirowanych sztuką. Możemy używać ich sami albo z większą grupą, bawiąc się, przetwarzając je, wykorzystując je jako inspirację do pogłębionej pracy. Ten zbiór jest otwarty – będziemy go rozwijać wspólnie z Wami. 

Na końcu zamieszczamy dzieła – efekt pracy grup Ogniska Teatralnego na podstawie niektórych ćwiczeń ze zbioru. Niech staną się kolejną inspiracją do przyglądania się temu, co wokół nas. I tak bez końca.

Udostępnij: