Niezbędnik. Akademia Ruchu

W trakcie naszej izolacyjnej podróży gromadzimy wokół siebie własną kolekcję obiektów. Niektóre przedmioty przestają być tak ważne, jak były przed kwarantanną, niektóre zyskują na wartości, jeszcze inne zmieniają swoje przeznaczenie. Redukujemy swoje narzędzia, w zasięgu ręki pojawiają się przedmioty, których w innych warunkach nigdy byśmy nie użyli…

Pod koniec lat 70. grupa twórcza Akademia Ruchu prezentuje akcję „Człowiek i jego rzeczy”. Przez cały dzień, na środku niewielkiego placu miejskiego, eksponują człowieka otoczonego przedmiotami codziennego użytku. Akcja powtarzana jest w różnych miastach w Europie; za każdym razem dobierane obiekty tworzą katalog rzeczy niezbędnych dla mieszkańców danego miejsca.

Współcześnie powstaje wiele akcji inspirowanych zainicjowanym przez witrynę The Verge cyklem fotoesejów „What’s in your bag?” („Co masz w torbie?”). Za akcją stoi przekonanie, że przedmioty, którymi się otaczamy na co dzień, mówią bardzo wiele o tym, jakimi jesteśmy ludźmi, jak pracujemy, jak tworzymy. Dziś sprawdzimy, co mówią o nas przedmioty w naszych torbach.

Udostępnij: