Notatnik. Jean-Michel Basquiat

Aby wyruszyć w jakikolwiek rejs, trzeba uzbroić się w niezbędne narzędzia. Na przykład notatnik. Wiele artystek i artystów praktykuje prowadzenie dzienników, szkicowników, brudnopisów; często kiełkują w nich przyszłe prace. Niekiedy taki notes staje się sztuką samą w sobie, która pozwala widzowi zajrzeć do wnętrza umysłu autorki lub autora.

Jean Michel Basquiat – jeden z prekursorów nowojorskiej sceny graffiti lat 80., niezwykle wrażliwy i wszechstronny artysta – słynął ze swoich twórczych notatników, które prowadził na różnych materiałach: pojedynczych kartkach z kalendarza, zużytych zeszytach szkolnych, a nawet na śmieciach znalezionych na ulicy. Basquiat przyglądał się rzeczywistości, wybierał z niej fascynujące elementy i przelewał je na papier.

Jego notatki przypominają szalony remiks tego, co go zafascynowało. Wkomponowywał to w swoją sztukę: hasła, reklamy, szkice anatomiczne, a nawet rysunki próbujące przedstawić graficznie awangardowy jazz! Do dziś wiele z zeszytów Basquiata można obejrzeć w galeriach, są też regularnie wydawane w formie artystycznych książek.

 

Udostępnij: