Mniej i więcej | Sezon 2023/2024 w Teatrze Ochoty

Mniej i więcej.

Chcemy mniej, potrzebujemy więcej.

Chcemy mniej wysiłku, obciążenia, hałasu, rzeczy wokół, spraw do załatwienia, mniej płacić za prąd, za chleb, za przyjemności.

Potrzebujemy więcej czasu dla siebie, spokoju ducha, ciszy, miejsca, powietrza, więcej zasobów. 

 

W sezonie 2023/2024 Teatr Ochoty robi wszystko to, co zwykle: prezentuje premiery, gra spektakle własne i gościnne, prowadzi Ognisko Teatralne i działalność edukacyjną. Jednocześnie przyglądamy się naszej pracy i próbujemy znaleźć harmonię pomiędzy “chcemy” a “potrzebujemy”, między przyzwyczajeniem do tego, że “musi się dziać”, a poczuciem, że “więcej” już nigdy nie będzie “lepiej”.

W tym duchu odbędzie się 11. Festiwal Kultury Bez Barier. Zorganizowany pod hasłem “Możesz mniej” będzie trwał tylko pięć dni (4-8 października 2023) i obejmie wydarzenia wybrane przez szeroki zespół osób zaangażowanych w Festiwal. Program będzie dostępny na stronie www.fkbb.pl od 27 września 2023..

 

30 września 2023 zapraszamy na “Spektakl o śmieciach” oparty na “Książce o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego. Przedstawienie tworzy grupa osób wybranych w konkursie “Polowanie na motyle/edycja dla młodych osób aktorskich 16-20 lat” pod opieką reżyserki Judyty Berłowskiej, scenografki Joanny Załęskiej i kompozytora Sebastiana Świądra. Autorem scenariusza jest dramatopisarz Beniamin Bukowski, znany publiczności Ochoty ze spektaklu “Triatlon” (część pt. “Polowanie na motyle”). 

 

18 listopada 2023 przejedziemy się “Siódemką. SzÓs polskich królową”. Spektakl na podstawie powieści Ziemowita Szczerka realizuje Rafał Szumski we współpracy ze scenografką Anną Rogóż, artystką multimedialną Marią Matyldą Wojciechowską, kompozytorem Patrykiem Szwichtenbergiem i choreografem Aleksandrem Kopańskim. Obsadę stanowi II Zespół Sezonowy Teatru Ochoty, czyli Agata Łabno, Martyna Czarnecka, Jan Litwinowicz, Filip Orliński i Konrad Żygadło.

 

Pod koniec listopada wybierzemy III Sezonowy Zespół Aktorski. Osoby te będą pracować nad spektaklami z Igorem Gorzkowskim, Marcinem Wierzchowskim i Pawłem Aignerem. Pierwsza premiera 13 kwietnia 2024, pozostałe w sezonie 2024/2025.

 

W grudniu zapraszamy na galę IV edycji Nagrody im. Haliny Machulskiej, przyznawanej pedagogom i pedagożkom teatru, instruktorkom i instruktorom teatralnym – osobom, które pracują metodami teatralnymi z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w perspektywie wieloletniej, z dbałością o proces i rozwój jego uczestniczek i uczestników. Uroczystość będzie transmitowana w Internecie.

 

Poza szczególnymi wydarzeniami sezon 2023/2024 wypełnią spektakle repertuarowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także praca Ogniska Teatralnego, zakończona premierami spektakli w maju oraz Festiwalem Ogniska Teatralnego w czerwcu 2024. Sezon zakończymy Letnim Przeglądem Teatru Ochoty.