Strasznie małe formy

SZCZĄTKI | FAUST | NAZYWAM SIĘ WOJNA | AMORN OMNIA VINCIT

 

SZCZĄTKI

Szczątki to opowieść o nieodwracalnym zachwianiu równowagi w człowieku i nieuchronnym zmierzaniu ku zepsuciu. To rodzaj groteskowo-demonicznego traktatu poruszającego problem śmierci z towarzyszącymi jej oznakami rozkładu. W spektaklu Kobieta i Mężczyzna za pomocą kości, siatek i haków stwarzają świat, w którym piękno zderza się z najciemniejszymi zakamarkami ludzkiej natury. Ten swoisty kult brzydoty inspirowany twórczością Charles`a Baudelaire’a, Edgara Allana Poego i Pära Lagerkvista przypomina nam o istnieniu demona, od którego nie da się uciec, a z którym warto się pogodzić

Miłość to coś, co umiera. A gdy umrze, rozkłada się i staje się glebą dla nowej miłości, żyje w niej tajemnym życiem-i w gruncie rzeczy w miłości nie ma śmierci.

opieka artystyczna Wiesław Czołpiński, Agnieszka Makowska
konsultacja scenograficzna Julia Skuratova
muzyka Urszula Chrzanowska
światła Maciej Iwańczyk
obsada Izabela Lachowicz, Daniel Lasecki


FAUST

Każdy artysta pragnie stworzyć dzieło idealne, wznieść się ponad ludzkie ograniczenia. Co się dzieje w głowie człowieka, którego pragnienie jest tak wielkie, że zamienia się w destrukcyjną siłę, a otaczająca rzeczywistość staje się obłędem, chichotem świata? Czy należy wybierać między rodziną a dążeniem do doskonałości? Czy istnieje mniejsze lub większe zło? Przeszkodą są nasi bliscy? A może my sami…

Zapraszamy na spotkanie z artystą – pisarzem, w jego pracowni skąpanej w kłębach dymu i oparach wosku, w której przedmioty zakrzywiają świat bohatera i skrywają jego największe lęki.
obsada Dominik Gorbaczyński, Małgorzata Nowacka, Michał Ferenc
opieka artystyczna dr hab. Artur Dwulit, mgr Agnieszka Makowska
kompozycje muzyczno-dźwiękowe Adam Milewski, Piotr Chociej
kontrabas Piotr Chociej
konsultacje muzyczne Marcin Nagnajewicz


NAZYWAM SIĘ WOJNA

Magazyn wojennych rekonstrukcji – wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić – zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykłe historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie – to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.

„Nazywam się Wojna.” to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę, Niemkę, której tato zginął podczas I Wojny Światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych? Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się gorzką historią.

Spektakl studentów IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku powstał w ramach przedmiotu Teatr ożywionej formy.

Na podstawie tekstów i dramatów Marzeny Sadochy „Za chwilę spadnie bomba” i „Ptaki, które jem”, Magdaleny Fertacz „Trash Story albo sztuka (nie)pamięci”, Michała Rusinka „Zaklęcie na W” oraz Cali Davide’a „Wróg”

obsada Anna Domalewska i Rafał Derkacz
reżyseria zespół
opieka pedagogiczna Jacek Dojlidko, Paula Czarnecka i Karol Smaczny
konsultacje sceniczne Wiesław Czołpiński
konsultacje scenograficzne Julia Skuratova
aranżacja muzyczna Dariusz Chociej


AMOR OMNIA VINCIT
na podstawie dramatu Z życia glist Per Olov Enquista

Historia odsłaniająca życie wielkiego pisarza, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości. Opowieść o człowieku, którego przejmujące baśnie zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste. Przedstawiamy Państwu prawdziwą baśń z życia Hansa Christiana Andersena.
reżyseria Rafał Domagała pod opieką pedagogiczną dr hab. Jacka Dojlidko i mgr Agnieszki Makowskiej
scenografia Rafał Domagała
lalki Rafał Domagała, Julia Skuratova

Udostępnij: