Sto lat dla Leśmiana

„Sto lat dla Leśmiana“ to wieczór z twórczością Bolesława Leśmiana w czterech odsłonach: poezja Bolesława Leśmiana, jego życie i relacje z najbliższymi kobietami i współczesny wymiar leśmianowskiej poezji z wykorzystaniem formy impro.

W pierwszej części spotkania o mniej znanych faktach z życia zamojskiego rejenta opowie jego biograf, autor kilku książek biograficznych o Leśmianie – Piotr Łopuszański. W drugiej części wieczoru wybrane wiersze, z różnych okresów twórczości poety zaprezentują aktorzy: Beata Jewiarz i Jakub Snochowski. Interpretacji wierszy będzie towarzyszyła oprawa muzyczna, w wykonaniu znanego producenta muzycznego i dj – Maćka Golińskiego (Envee).
Dodatkowy element wieczoru to eksperyment- czyli interpretacja leśmianowskiej poezji przez twórców impro (Michał Sufin, Teatr Klancyk). Efekt tego przedsięwzięcia jest nieprzewidywalny, ze względu na charakter działania
twórczego. Mamy nadzieję, że dla publiczności, będzie to zaproszenie do nowych interpretacji poezji Leśmiana, i poezji w ogóle.

***

Urodzinowy projekt „ Sto lat dla Leśmiana“ to działanie artystyczne, które przybliży publiczności bogatą i pozostającą w cieniu wielkich narracji literacko-poetyckich twórczość wybitnego polskiego poety XX wieku.
Wchodzimy w świat Leśmiana, by zapytać o najważniejsze sprawy: sens życia, miłość, dzieciństwo, nasz stosunek do Boga, natury. Dzięki twórczości Leśmiana odbiorcy będą mogą doświadczać niezwykłego połączenia kunsztu literackiego z najgłębszą problematyką filozoficzną, dotykającą podstawowych, uniwersalnych kwestii egzystencjalnych i antropologicznych.

Udostępnij: