Poranny spacer

„Poranny spacer“ to audiowalk, który opowiada o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Pola Mokotowskiego. Zawiera w sobie świadectwa zdarzeń i doświadczeń, które miały miejsce albo które mogły się wydarzyć w miejscach odwiedzanych przez uczestników.

W tym projekcie, dzięki działaniu smartfona z aplikacją radio Apore,  widz staje się słuchaczem oraz spacerowiczem. Podążając po śladach opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego oraz zebranych przez artystów wywiadów, porusza się w przestrzeni kilku warstw parku: realnej przestrzeni Pola Mokotowskiego, nagranych dźwięków z tego terenu oraz przestrzeni wyobraźni, którą uruchomią zebrane historie.

Pole Mokotowskie to nie tylko fragment miasta, który można ogrodzić i zaznaczyć na mapie. To także przestrzeń wypełniona emocjami oraz historiami, gdzie klisze pamięci mieszkańców mogą być wywołane jak zdjęcia w ciemni albo przywoływane jak duchy.

Niepostrzeżenie banalny park zamienia się w rezerwuar prywatnej pamięci: słyszę muzykę z klubu Paradise działającego w latach 90. i warkot samolotów startujących z lotniska 60 lat wcześniej, kibicuję lekkoatletom bijącym rekordy na stadionie Skry w latach 70., aby za chwilę przenieść się do sierpnia roku 1944, na strych, na którym chowają się przerażeni ludzie. Zdejmuję słuchawki, głosy milkną, ale w głowie wciąż pulsuje przeszłość. Jest tak, jak pisał Kapuściński: „Miasto odsunęło się i znikło, zwolniło swój uścisk, pozwala od siebie odpocząć.

Roman Pawłowski „Gazeta Wyborcza”

Udostępnij: