Szczegółowe opisy warsztatów dostępne tutaj
„Stalker. Interpretacja” to przeskok o kilkadziesiąt sezonów do przodu. W nie tak bliskiej przyszłości trupa aktorska przygotowuje spektakl inspirowany filmem Andrieja Tarkowskiego. „Stalker. Interpretacja” to jednoodcinkowy serial sceniczny, który można oglądać na dowolnym urządzeniu, ale najlepiej smakuje w sali Teatru Ochoty – jako streaming live niezapośredniczony przez ekrany. Przygotujcie się na próbę do spektaklu, która – jeśli tylko tego chcecie – może szybko wymknąć się spod kontroli.
Opis warsztatu: Spektakl, nawiązujący do dzieła Andrieja Tarkowskiego, postaramy się zinterpretować na kilku płaszczyznach: językowej, kulturowej i społecznej, odczytując rozmaite sensy przedstawienia. Zbadamy, jak wygląda roztaczana przed nami wizja przyszłości oraz porównamy nasze spojrzenie i pomysły na to, jak będzie wyglądał teatr i świat za 50 lat. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, czy przyjdzie nam funkcjonować jedynie w sferze wirtualnej
rzeczywistości. Jak wyobrażamy sobie komunikację i relacje międzyludzkie w stechnologizowanym świecie? A także: jak zmienia się nasz język wobec nowych narzędzi informatycznych?
„Prawiek” tworzą młodzi aktorzy wyłonieni w ramach konkursu „Polowania na motyle” dla młodych twórców teatralnych. To właśnie oni wybrali klasyczną już pozycję polskiej prozy współczesnej – „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk.
Siłą spektaklu jest zderzenie kontrastów: energii młodości oraz nostalgicznej refleksji nad przemijaniem i trwaniem. Perspektywa debiutujących aktorów spotyka się tutaj z wizją wypracowaną przez doświadczonego reżysera. Konrad Dworakowski proponuje bowiem powrót do teatru narracji i symbolu, idąc za uniwersalną historią, stworzoną przez Tokarczuk poza miejscem i czasem. Młodzi aktorzy natomiast, uruchamiając mityczną opowieść, dodają jej niezbędne współczesne konteksty. Ich bezkompromisowy bieg naprzód to nie tylko próba odtworzenia losów mieszkańców Prawieku, to również własne życiowe doświadczenie, którym dzielą się na scenie, odważnie spoglądając widzom w oczy.
Opis warsztatu: Spektakl w wykonaniu młodzieżowego zespołu aktorskiego oparty został na dziele noblistki Olgi Tokarczuk „Prawieki inne czasy”. Warsztaty skupią się na twórczym i aktywnym zgłębieniu przedstawionego świata, w którym realność biegnie na równi ze światem magicznym, mitycznym, miesza się z kulturą ludową i religią oraz snem na jawie. Zapoznamy się z literackim gatunkiem realizmu magicznego i podejmiemy próbę stworzenia własnego Prawieku. Równolegle przeprowadzone zostaną zadania i ćwiczenia, które wprowadzają w spektaklową formę, zabawę przedmiotem i podkreślają znaczenie scenografii.