33 powieści, które każdy powinien znać

scenariusz i reżyseria: zespół aktorski pod opieką artystyczną Igora Gorzkowskiego

premiera: 27 marca 2015

33 nowe

fot. Artur Wesołowski

Szóstka obcych sobie ludzi spotyka się na ekspresowym kursie literackim „33 powieści, które każdy powinien znać” zorganizowanym z dala od miasta, w tajemniczym budynku odciętym od Internetu, a tym samym od reszty świata. Każdy z bohaterów trafił na kurs z innych powodów. Jedni z chęci podwyższenia intelektualnych kompetencji, drudzy z przyczyn natury osobistej. Szybko się okazuje, że zakwaterowani na odludziu kursanci są skazani na własne towarzystwo i literaturę. O poszczególnych etapach nauki grupa dowiaduje się z lakonicznych komunikatów wyświetlanych na monitorach. Zajęcia odbywają się bez udziału prowadzących. Ich przebieg oraz zaliczenie całkowicie zależy od uczestników.

Szczypior, Sasza, Magda, Miron, Merkel i Gabi wspólnie przechodzą przez świat m.in. „Niebezpiecznych związków” Choderlosa de Laclosa, „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego i „Nagiego lunchu” Williama S. Burroughsa. Z czasem grupę zaczyna łączyć intensywna literacka przygoda, w której indywidualne biografie uczestników przenikają się z losami bohaterów książek.

Obsadę przedstawienia tworzą aktorzy wyłonieni z otwartego konkursu POLOWANIE NA MOTYLE II: Paulina Komenda, Marcin Korcz, Maria Pawłowska, Sebastian Perdek, Aleksandra Pisula, Krzysztof Wach.

obsada: Marcin Korcz (Szczypior), Sebastian Perdek (Miron), Maria Pawłowska (Magda), Aleksandra Pisula (Sasza), Paulina Komenda (Gabi), Krzysztof Wach (Merkel)

muzyka na żywo: Tomasz Krzemiński
scenografia i kostiumy: Julita Goździk
ruch sceniczny: Iwona Pasińska
asystenci reżysera: Paulina Szczęsna i Aleksander Zalewski
koordynacja produkcji: Olga Stefańska
realizacja światła Witold Juralewicz,Zofia Krystman
realizacja dźwięku: Piotr Trojanowski
obsługa techniczna: Marcin Chojnacki, Piotr Trojanowski
garderobiana: Magdalena Adamczyk

ilustracja muzyczna:

„Wicked game”, muzyka i słowa: Isaak Chris
„Enjoy the silence”, muzyka i słowa: Gore Martin Lee
„Blue moon”, muzyka i słowa: Hart Lorenz, Rodgers Richard
„Big noise from Winnetka”, muzyka i słowa: Bauduc Ray, Crosby Bob, Haggaer Robert, Rodin Gil
„Hope there`s someone”, muzyka i słowa: Hegarty Antony P

Czas trwania spektaklu: 140 min. (1 przerwa)


 

(…) Jeżeli warto więc spędzić dwie i pół godziny w świeżo odremontowanym Teatrze Ochoty, to tylko dla aktorów. Zostali wyłonieni w castingu pod hasłem „Polowanie na motyle” i robią wszystko, by dać się zapamiętać. Jednych widziałem wcześniej – Aleksandrę Pisulę w dyplomowej „Pływalni” Krystiana Lupy w krakowskiej PWST, Krzysztofa Wacha w łódzkim Teatrze Jaracza, świetny był jako Filip w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Agaty Dudy-Gracz, Marię Pawłowską w „Mieście 44” i jeszcze jednym filmie „Karuzela” – innych (Paulinę Komendę, Marcina Korcza, Sebastiana Perdka) albo nie widziałem, albo nie zapamiętałem. W „33 powieściach…” grają tak, jakby walczyli o życie. Mają siłę, spontaniczność młodości, odwagę, czasem zdaje się, że rozsadzą niewielką scenę. Cóż z tego, że przedstawienie przypomina szkolny dyplom, ćwiczenia dla aktorów, skoro nie można od nich oderwać wzroku. Trzymam za nich kciuki.

 

Ćwiczenia dla aktorów”
Jacek Wakar, Polskie Radio
Dziennik Gazeta Prawna nr 65 – dodatek Kultura


 

fot. Marta Ankiersztejn

Dodaj komentarz