Straszny sezon

dsc_0635-3-12_02

Każdy się czegoś boi. Boimy się najbardziej osobiście: samotności, choroby, śmierci najbliższych i swojej własnej. Boimy się jako społeczeństwo: konfliktów zbrojnych i terroryzmu. Boimy się Boga: apokalipsy, końca świata, Jego gniewu i wiecznego potępienia na tamtym świecie. Boimy się zła. Wreszcie, boimy się wszystkiego, czym straszy nas popkultura: duchów, wampirów, zombie, demonów.

Każdy szuka sposobów, by swoje lęki i strachy oswoić, nauczyć się z nimi koegzystować, nie pozwalać, by brały górę. My wybraliśmy sztukę, bo nasza przewrotna natura sprawia, że w gruncie rzeczy troszkę lubimy się bać. Staramy się do tego trudnego, ryzykownego, a może nawet niebezpiecznego tematu podejść kompleksowo, różnorodnie i twórczo.

Zaczynamy BALEM U WOLANDA, czyli maskaradą, która – zakorzeniona w najlepszym literackim źródle – pozwoli na zabawę mimo wszechobecnego memento mori. TEATRALNY DOM STRACHÓW to propozycja dla widza otwartego i poszukującego, wypowiedź przedstawicieli najmłodszego pokolenia polskich reżyserów, głos osobisty, oryginalny i zaskakujący. NOCNY MARATON FILMOWY ma ukazać różne oblicza polskiego kina grozy. Oblicza dowcipne, nieznane i nierzadko szokujące. Spróbujemy nadać teatralną formę TAJNEMU DETEKTYWOWI, międzywojennemu wydawnictwu, które w nieco już zamierzchłych czasach, było wyjątkowym świadectwem ówczesnych lęków, a które niepokojąco rymuje się z naszym tu-i-teraz. Specjalnie dla nas młody autor Grzegorz Staszak stworzył GHOSTTOWN, dramat wymykający się prostym i jasnym ramom dobrze znanych dramaturgicznych konwencji. Śmiem twierdzić, że czegoś takiego nie czytałem nigdy wcześniej! Dowcipnym (mimo swojego mrocznego charakteru) zwieńczeniem naszego cyklu wydarzeń będzie koncert SODOMA GOMORA – HOTEL. Młodzi wykonawcy zaprezentują nieoczywiste interpretacje bardziej i mniej znanych mrocznych pieśni. Dużo młodości, energii, twórczego fermentu. Większość propozycji to wydarzenia jednorazowe, pstryk „iskierka zgaśnie”. Efemerydy. Zobaczcie, zanim znikną.

Polecam Państwu nasze przedsięwzięcie, którego siłą jest różnorodność. Będzie więc śmiesznie i strasznie, tradycyjnie i nowocześnie, na serio i z przymrużeniem oka, kameralnie i z przytupem. Zapraszam. I proszę się nie bać. W końcu nie taki diabeł straszny.

Marcin Hycnar

kurator „Strasznego sezonu”

straszny-rep

Straszny sezon | trailer from Teatr Ochoty on Vimeo.