Poranny spacer | audiowalk przez Pole Mokotowskie

„Poranny spacer“ to audiowalk, który opowiada o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Pola Mokotowskiego. Zawiera w sobie świadectwa zdarzeń i doświadczeń, które miały miejsce albo które mogły się wydarzyć w miejscach odwiedzanych przez uczestników.

poranny spacer.plakat

W tym projekcie widz staje się słuchaczem oraz spacerowiczem. Podążając po śladach opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego oraz zebranych przez artystów wywiadów, porusza się w przestrzeni kilku warstw parku: realnej przestrzeni Pola Mokotowskiego, nagranych dźwięków z tego terenu oraz przestrzeni wyobraźni, którą uruchomią zebrane historie.

Pole Mokotowskie to nie tylko fragment miasta, który można ogrodzić i zaznaczyć na mapie. To także przestrzeń wypełniona emocjami oraz historiami, gdzie klisze pamięci mieszkańców mogą być wywołane jak zdjęcia w ciemni albo przywoływane jak duchy.

Niepostrzeżenie banalny park zamienia się w rezerwuar prywatnej pamięci: słyszę muzykę z klubu Paradise działającego w latach 90. i warkot samolotów startujących z lotniska 60 lat wcześniej, kibicuję lekkoatletom bijącym rekordy na stadionie Skry w latach 70., aby za chwilę przenieść się do sierpnia roku 1944, na strych, na którym chowają się przerażeni ludzie. Zdejmuję słuchawki, głosy milkną, ale w głowie wciąż pulsuje przeszłość. Jest tak, jak pisał Kapuściński: „Miasto odsunęło się i znikło, zwolniło swój uścisk, pozwala od siebie odpocząć” – pisze Roman Pawłowski o swoim „Porannym spacerze” w „Gazecie Wyborczej”.


Spacer rozpoczyna się w Teatrze Ochoty, a potem przeniesie na teren i ścieżki parku. Korzystając ze smartfonów, uczestnicy idą przez Pole Mokotowskie, śledząc wybrane trasy na mapie. Spacerowiczom towarzyszą nagrane wypowiedzi świadków i sceny wywiadów z nimi. Każdy ze spacerowiczów dostaje również kopertę ze zdjęciami parku, które będzie oglądał podczas słuchania wybranych scen.

Trasa „Porannego spaceru” 

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ SPACER ?

Działanie/interwencja będzie spacerem ze smartfonem z aplikacją Radio Aporee. To oprogramowanie open source, które powstało w celu nagrywania i odtwarzania dźwięków na całym świecie.

ZOBACZ JAK DZIAŁA APLIKACJA http://aporee.org/maps/

Każdy może w niej stworzyć małą mapę i załadować do niej pliki połączone z punktami GPS. Po załadowaniu aplikacji do telefonu połączonego z internetem, pliki są odtwarzane kiedy telefon znajdzie się w sąsiedztwie punktu GPS. Ta właściwość pozwala na wytyczenie tras dla uczestników i gwarantuje, że pliki będą odtworzone dokładnie w tym miejscu, do którego odnosi się ich treść.

Odtworzenie dźwięków będzie automatyczne – kiedy aplikacja jest włączona, nie trzeba naciskać dodatkowych guzików – co zaskoczy uczestników projektu i stworzy odrealnione wrażenie przemawiających do nich głosów z przeszłości.
Spacerowanie z telefonem w ręku (zamiast chodzenia w grupie z przewodnikiem) jest metaforą prywatnego doświadczenia, które jest głównym bohaterem projektu. Podkreśli to skupienie się na indywidualnym doświadczeniu obcowania z jednostkowymi historiami.

ZESPÓŁ

Eleonora Herder (1985) – reżyserka spektakli teatralnych, performerka, dramaturżka. Studiowała w reżyserię teatralną w Barcelonie i Krakowie. W 2013 roku ukończyła studia w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Giessen. Pracowała jako dramaturżka i asystentka reżysera przy produkcjach teatralnych w Barcelonie, Berlinie, Frankfurcie i Krakowie. Obecnie pracuje przy produkcji spektaklu w Teatre Lliure w Barcelonie.

Szymon Wróblewski (1983) – dramaturg, kurator projektów teatralnych w Instytucie Adama Mickiewicza. Urodzony w Gdyni, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Był sekretarzem literackim i kuratorem projektów międzynarodowych w Narodowym Starym Teatrze. Jako dramaturg pracował z Redbadem Klynstrą, Michałem Borczuchem i Rene Polleschem.

Jan Mech (1977), sound designer, kompozytor, performer. Pochodzi z Frankfurtu. Żyje i pracuje jako artysta w Barcelonie. Studiował media, muzyke i teatr pod kierunkiem Profesora Hansa Lehmanna na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie oraz w szkole DAS-Arts w Amsterdamie. Jego instalacje dźwiękowe były prezentowane między innymi w Artists Space (Nowy Jork), Collegium Hungaricum (Berlin), Tate Modern (London), Fundacío Suñol (Barcelona), Centre Pompidou (Paryż), Fabrik Potsdam oraz Fundació Antoni Tàpies (Barcelona). Jako performer współpracował z Dorą García podczas wystawy Documenta w Kassel oraz z Allanem Kaprowem.

KxE8EqdzaL9qrmGjRgKMVS_VRFsS2rLZD2c3ptTMxlA,QV1MWcTzKbFr7k4k4BWhXlBzpVjZ7sD-qZYdPz4h_KU

PARTNERZY PROJEKTU

Teatr Ochoty
Goethe Institute Warszawa
Biblioteka Narodowa
Muzeum Warszawy
Z Zentrum für Proben und Forschung, Frankfurt
Sennheiser

Wydarzenie bezpłatne | konieczna wcześniejsza rejestracja: kasa@teatrochoty.pl

Dodaj komentarz