Polowanie na motyle I

POLOWANIE NA MOTYLE to konkurs dramaturgiczno-reżyserski skierowany do młodych twórców organizowany przez Teatr Ochoty i Studio Teatralne Koło.

AKTUALNOŚCI

Do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt osób. Na rozmowy kwalifikacyjne na temat reżyserskiej i dramaturgicznej wizji adaptacji zostało zaproszonych dwunastu kandydatów. Indywidualne spotkania z kandydatami odbyły się 21, 22 i 24 maja w Teatrze Soho (Mińska 25).

Propozycje adaptacji przyjętych do drugiego etapu to:

Erazm z Rotterdamu, Pochwała Głupoty alternatywnie Zagłada domu Usherów Edgara Allana Poe
Niccole Ammantini, Io e te, oraz fil, Ja i Ty, Bernardo Bertolucciego
Christian Andersen, Królowa śniegu
Raymond Carver: trzy opowiadania: Może zatańczysz, Tyle wody wokół domu, Bliskość
Bohumił Hrabal Czuły barbarzyńca
Aglayi Veteranyi, Wesoły cmentarz, Cafe Papa, 5982 kg rodziny
Gabriel Marquez Rzecz o mych smutnych dziwkach
Roland Barthes Dziennik żałobny oraz Roland Barthes
Thomas Bernard Przegrany
J.M. Coetzee Zapiski ze złego roku
Juan Onetti, Jacob i syn drugi
Sigurjón Birgir Sigurðsson, Skugga Baldur.Opowieść Islandzka

Finaliści:

Anika Idczak (studentka wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie) wraz z Bartłomiejem Bobrowskim, Sebastianem Cybulskim i Karoliną Michalik zinterpretuje fragment swojej adaptacji „Zagłady domu Usherów” Edgara Allana Poe. Aleksander Zalewski (student reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) z Joanną Grygą, Anną Gajewską, Jarosławem Sacharskim i Jacekiem Belerem zrealizuje fragment „Królowej śniegu” Christiana Andersena. Z przyczyn niezależnych od organizatora z eliminacji konkursowych wycofała się trzecia finalistka Katarzyna Maja Łęcka. Jej pracę, już poza konkursem, dokończy i zaprezentuje Agata Dyczko. Młoda reżyserska przedstawi wycinek „Zapisków ze złego roku” autorstwa Johna Maxwella Coetzee wg adaptacji Katarzyny Mai Łęckiej. W pokazie zagrają Grzegorz Gierak, Mateusz Rusin i Olga Omeljaniec.

Przebieg ich pracy można obserwować na Facebooku w wydarzeniach poświęconych poszczególnym finalistom:

SOHO_portrety_Kamila Szuba-20

Pokazy finałowe otwarte dla publiczności odbędą się 27 lipca o godz, 19.00 w Teatrze Soho (ul. Mińska 25 na terenie Soho Factory). 

Autor najlepszego pokazu zdobędzie możliwość przygotowania czytania performatywnego w ramach lubelskich Konfrontacji Teatralnych oraz premierę w Teatrze Soho w sezonie 2015/2016. 

REGULAMIN KONKURSU

Konkurs składa się z kilku etapów:

  • Zgłoszenia

W pierwszym etapie czekamy na zgłoszenia w formie krótkiego opisu adaptacji prozy światowej z propozycją obsady (do 3 aktorów) wg listy zaproponowanej przez organizatora konkursu.

Lista aktorów

Zgłoszenia należy przesyłać na adres zapisy@teatrochoty.pl w terminie do 10 maja br.

  •  Rozmowa

Do drugiego etapu zakwalifikuje się 10 najciekawszych adaptacji (wyniki II etapu zostaną ogłoszone do 16 maja). Autorzy wybranych prac zostaną zaproszeni na indywidualną rozmowę na temat koncepcji reżyserskiej w terminie pomiędzy 19-23 maja br. Następnie z tej grupy zostaną wyłonione trzy osoby, które w okresie od 23 maja do 27 czerwca br. będą zobowiązane do ostatecznego przygotowania adaptacji reżyserskiej. W tym czasie uczestnicy konkursu będą mogli skorzystać z konsultacji reżyserskiej z Igorem Gorzkowskim- dyrektorem artystycznym Teatru Ochoty.

  • Praca studyjna

Trzech finałowych uczestników konkursu weźmie udział w siedmiodniowej pracy studyjnej podczas której, wraz z aktorami współpracującymi z Teatrem Ochoty przygotują pokaz teatralny na podstawie przedłożonej adaptacji. W trakcie pracy studyjnej każdy z finalistów będzie miał swojego superwizora/coacha, z którym będzie mógł na bieżąco konsultować pracę na scenie. Teatr Soho udostępnia swoją scenę oraz sprzęt.  Główną nagrodę wygra autor najlepszego pokazu.

Harmonogram pracy na scenie:

1 uczestnik – 1- 7 lipca

2 uczestnik – 8-14 lipca

3 uczestnik – 15- 21 lipca

Praca na scenie odbywa się w godz.  od 10-14 i 17-21.

  • Pokazy

 27 lipca, godz.19.00 w Teatrze Soho (ul. Mińska 25)

  •  Ogłoszenie wyników

Ogłoszenie wyników nastąpi 27 lipcaNagroda główna: czytanie performatywne podczas Konfrontacji Teatralnych w Lublinie oraz debiut reżyserski na scenie Teatru Soho w sezonie 2015/2016.

Informacja o zwycięzcy wszystkich etapów zostanie opublikowana na stronie Teatru Ochoty.

konkurs plakat

Dodaj komentarz